Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

BAS-termin (6-9år)

Vi tränar på grundmotoriska övningar med mycket fokus på stödja och hänga samt grunderna inom redskapsgymnastik:

(kullerbytta, handstående mot vägg och hopp med satsbräda)


För nybörjare som inte tidigare gått på gymnastik, efter en termin går de vidare till någon av våra träningsgrupper.


Bas 11/12   Söndag   15.30-16.30   Vallen
Bas 09/10 Söndag 16.30-17.30 Vallen

Pojkgrupper (6-9år)
P10-12  Söndagar 15.30-16.30  Häggvik
P09-11  Söndagar 16.30-18.00  Häggvik
x-träning   Fredagar 17.00-19.00  Satelliten

Förtsättningsgymnastik för pojkar.
Vi utvecklar de gymnastiska grundövningarna med mer fokus på stil och kvalitet.
Träningsgrupper (6-10år)

T11/12 (6-7 år)

Träning 1 timme/vecka

Passar barn som tidigare tränat i en barngrupp eller gått BAS-termin. 
Tränar på grunderna inom redskapsgymnastik

Förkunskaper: Kullerbytta framåt, Hänga samt stödja i Räck/ringar, Handstående med stöd/Bygga tak, Hopp i satsbräda 

T11/12:1

Söndag

10.00-11.00

Norra Strand

T11/12:2

Söndag

12.00-13.00

Norrviken

T11/12:3

Söndag

16.30-17.30

Kärrdal

T11/12:4

Söndag

16.30-17.30

Eriksberg

T11/12:5

Söndag

11.30-12.30

Tegelhagen

T11/12:6

Söndag

12.30-13.30

Tegelhagen

T11/12:7

Onsdag

18.00-19.00

Tegelhagen

T11/12:8

Tisdag

18.00-19.00

Norrviken

T11/12:9

Måndag

18.00-19.00

Vaxmora


T10/11
 (7-8 år) 

Träning 1,5 timme/vecka

Vi utvecklar de gymnastiska grundövningarna med mer fokus på stil och kvalitet.

Förkunskap: Framåt & bakåtkullerbytta, Fritt handstående, Huvudstående i gruppering (5sek), Ljushopp med rak kropp i satsbräda till en tjockmatta,  Fritt hängande (5sek) och pendlingar i räck

T10/11:1

Torsdag

17.30-19.00

Norrviken

T10/11:2

Måndag

17.00-18.30

Edsberg

T10/11:3

Torsdag

18.00-19.30

Tegelhagen

T10/11:4

Söndag

17.30-19.00

Vallen


T09/10 (8-9 år)

Träning 1,5 timme/vecka

Vi bygger upp styrka och tränar förövningar för mer avancerade övningar.
Förkunskaper: Handstående-nedrullning, Hjulning, Bakåtkullerbytta till stå,  Huvudstående i gruppering till sträckt position, Brygga
Inhopp med armdrag - lång kullerbytta med rak kropp i luften från satsbräda till två tjockmattors höjd, Stödhängande (5sek) framåtkullerbytta till rakt hängande, 2 chin-ups 

T09/10:1

Söndag

13.00-14.30

Norrviken

T09/10:2

Söndag

14.30-16.00

Edsberg

T09/10:3

Söndag

17.30-19.00

Kärrdal

T09/10:4

Söndag

12.30-14.00

Tegelhagen

 

T08/09 (9-10 år)

Träning 2 timmar/vecka

Vi bygger vidare på förövningar och lär oss mer avancerade övningar som handvolt, flick-flack, överslag och frivolt
Förkunskaper: Hjulning med raka ben till samlad avslutning, Bakåtkullerbytta till spannung, Brygga med raka armar och raka ben, Handstående-nedrullning, Huvudstående i pikering till sträckt position 
Inhopp med armdrag – handstående fall till rygg 
Överkast till stödhängande (5sek), 2 chin-ups  

T08/09:1

Söndag

16.00-18.00

Edsberg 

T08/09:2

Söndag

15.00-17.00

Runan

T08/09:3

Söndag

13.30-15.30 

Häggvik

T08/09:4

Söndag 

16.00-18.00

Tegelhagen 

T08/09:5

Måndag 

18.00-20.00

Tegelhagen 

 

 

 

 

x-träning

Fredag

16.00-18.00

Häggvik A

Avancerad gymnastik för flickor födda 2008-2009, extra träningstillfälle för de som är motiverade att träna 2 ggr/vecka.




Träningsgrupper (10år->)

Ungdomsgrupp (10-12år)

Rolig gymnastikträning där gymnasten har större inflytande över innehållet. Traditionell redskapsgymnastik med inslag av andra gymnastikformer.


 BAS

 Söndag

 14.30-16.00

 Edsbergsskolan


Ungdom 1 Måndag18.30-20.30Edsbergsskolan
Ungdom 2 Onsdag18.00-20.00 Sollentunavallen
Ungdom 3 Torsdag 19.00-21.00 Edsbergsskolan



Juniorgrupp (13år+)

Träning 2 timmar/veckan

Rolig gymnastikträning där gymnasten själv har stort inflytande på innehållet. Traditionell redskapsgymnastik med inslag av andra gymnastikformer.


Juniorgruppen: Söndagar 18:30-20:30 Satelliten